informacje bieżące

10 KSIĄŻEK, KTÓRE TRZEBA PRZECZYTAĆ W SWOIM
ŻYCIU

10 KSIĄŻEK, KTÓRE TRZEBA PRZECZYTAĆ W SWOIM ŻYCIU


 


Wszyscy mamy ulubione tytuły. Jednak istnieją powieści, które powinien znać każdy miłośnik literatury.


 


Przedstawiamy listę dziesięciu wartościowych książek do przeczytania.


 


Wymienione pozycje inspirowały młodych autorów. Zaczytywały się w nich kolejne pokolenia moli książkowych. Takie zestawienia robią furorę w internecie. Lista została ułożona przez redaktorów serwisu ONET.


 


1) "ANNA KARENINA "- LEW TOŁSTOJ 


Jedna z najsłynniejszych powieści rosyjskiego pisarza Lwa Tołstoja. Anna jest żoną wysoko postawionego urzędnika. Pewnego dnia zakochuje się w młodym Aleksieju Wrońskim. Zakazane uczucie doprowadza do tragedii.


 


2) "MAŁY KSIĄŻE" ANTOINE DE SAINT -EXUPERY


 


Arcydzieło, po które powinien sięgnąć każdy dorosły. Mądra opowieść o miłości, przyjaźni i odpowiedzialności za drugą osobę. Pewien lotnik jest zmuszony do lądowania na Saharze. Tam spotyka chłopca, przedstawiającego się jako przybysz z obcej planety.


 


3) "ROK 1984" GEORGE ORWELL


 


Antyutopia i przerażający obraz państwa totalitarnego. Akcja dzieje się w Londynie. Wielki Brat obserwuje każdy ruch obywateli. Główny bohater, Winston Smith, zaczyna mieć wątpliwości co do słuszności systemu, w którym żyje.


  


4) "ZABIĆ DROZDA" HARPER LEE


 


Akcja powieści dzieje się w latach 30-tych XX wieku. Młody Murzyn zostaje oskarżony o zgwałcenie białej dziewczyny. Szanowany adwokat podejmuje się jego obrony.


 


5) "WŁADCA PIERŚCIENI" J.R.R. TOLKIEN


 


Najwybitniejsza powieść fantasy wszech czasów. Bohaterowie, wśród których są krasnoludki, elfy, hobbici i ludzie, wyruszają zniszczyć mrocznego władcę SAURONA.


6) "ALICJA W KRAINIE CZARÓW" LEWIS CARROLL


  


Mała Alicja wpada do króliczej nory, która okazuje się przejściem do krainy czarów.


 


7) "FRANKENSTEIN" MARY SHELLEY


 


Akcja powieści rozgrywa się pod koniec XVIII w. Główny bohater Wiktor Frankenstein pragnie odkryć tajemnicę śmierci i stworzyć doskonałego człowieka. Zamiast tego powołuje do życia potwora, który szuka zemsty na swoim twórcy. 


 


8) "DŻUMA" ALBERT CAMUS


 


Opowieść o człowieczeństwie i odwadze. W fikcyjnym mieście Oran w Algierii wybucha epidemia dżumy. Bramy Oranu zostają zamknięte. W obliczu tragedii ludzie pokazują się ze swojej najlepszej albo najgorszej strony.


 


9) "CESARZ" RYSZARD KAPUŚCIŃSKI


 


Dzieło człowieka, którego okrzyknięto na świecie "cesarzem reportażu". Wstrząsający obraz monarchii etiopskiego cesarza Selassie.


 


10) "ZDĄŻYĆ PRZED PANEM BOGIEM" HANNA KRALL


 


Książka w której H. Krall opisała swoje spotkanie z Markiem Edelmanem. Edelman był jednym z przywódców tragicznego powstania w getcie warszawskim, Opowiedział o wojnie bez patosu i upiększeń.

 ksiązki top 10.doc

Opublikowane przez: test test | Data wprowadzenia: 2015-07-01 14:07:10.
Data wprowadzenia: 2015-07-01 14:07:10
Opublikowane przez: test test
« powrót